پترو صنعت آنارام
لاله زار- ساختمان بوشهری-طبقه دوم- پ 66

لوله گالوانیزه

لوله گالوانیزه ، به لوله هایی گفته می شود که سطح بیرونی آن با فلز روی عایق کاری شده است. لوله گالوانیزه از آهن سفید نورد شده تهیه می شوند که در مرحله بعدی درزهای لوله جوش داده میشود که در مرحله بعدی، در داخل روی مذاب فرو برده می شود. لوله گالوانیزه به دو روش متوسط و سبک تهیه و تولید می شود.
انواع لوله های آهنی سفید یا لوله گالوانیزه، به دو صورت لوله گالوانیزه سرد و لوله گالوانیزه گرم در بازار موجود می باشد. عملیات گالوانیزاسیون بر روی لوله های گالوانیزه انجام می شود که طی این عملیات، پوششی از روی بر روی لوله ای که در وان مذاب روی فرو برده شده، قرار می گیرد. ضخامت روی که روی لوله قرار میگیرد به اندازه 60 میکرون می باشد.
فلز روی با ترکیباتی از آهن ترکیب می شود. در واقع موادی که بر روی لوله گالوانیزه شده عایق کاری می شود، ترکیبی از آهن و فلز روی است که مقدار این فلزات به عوامل متعددی بستگی دارد. لوله فولادی که عملیات گالوانیزه بر روی آن انجام شود، فولاد گالوانیزه نامیده می شود.
هدف از گالوانیزه کردن لوله های فولادی، عایق کاری لوله است که در برابر خوردگی ممانعت می کند. موضوع خوردگی بسیار در صنعت لوله سازی و ساختمان سازی مهم می باشد. بنابراین لازم است از لوله هایی در ساختمان استفاده گردد که فرآیند خوردگی روی آن انجام نشود. تا امروز روش های متعددی در زمینه جلوگیری از خوردگی آهن انجام شده است.
در واقع لوله های گالوانیزه پس از عملیات گالوانیزه شدن، در شرایطی قرار می گیرند که دچار خوردگی نشوند و کنترل می شوند. با توجه به کنترل خوردگی، روش گالوانیزه کردن لوله ها در صنایع مختلف کاربرد پیدا کرده است. با توجه به فرآیند ممانعت از خوردگی لوله ها، طول عمر لوله های گالوانیزه بیشتر از 50 سال تخمین زده شده است. در مقایسه با لوله هایی که با روش عایق کاری با رنگ تولید میشوند، تفاوت عمر زیاد میباشد. به این دلیل که طول عمر لوله های معمولی 2 الی 11 سال می باشد.

لوله گالوانیزه سبک

تاریخچه لوله گالوانیزه


اصطلاح گالوانیزه همچنان به صورت استعاری از هرگونه محرک که منجر به فعالیت توسط شخص یا گروهی از افراد شود، استفاده می شود. اولین استفاده از این اصطلاح از طریق دانشمند ایتالیایی لوئیجی گالوانی، در اوایل تحقیقات علمی و پزشکی قرن نوزدهم، تحریک عضله با استفاده از جریان الکتریکی بود.
نخستین نمونه شناخته شده آهن گالوانیزه توسط اروپایی ها در زره های قرن هفدهم هندی در مجموعه موزه سلطنتی آرمورس مشاهده شد. کاربرد زره پوش منشأ استفاده استعاری از فعل galvanize است، به معنای تقویت است. در کاربردهای مدرن، اصطلاح گالوانیزه تا حد زیادی با پوشش های روی همراه بوده است، نسبت به سایر فلزات. رنگ گالوانیک، پیش ساز گالوانیزه گرم، توسط استانیسلاس سورل، از پاریس، در دسامبر 1837 ثبت اختراع شد.
در سال 1742، پاول ژاک مالوین، شیمیدان فرانسوی، طی سخنرانی در آکادمی رویال فرانسه، روشی برای پوشش آهن با فرو بردن آن در روی مذاب توصیف کرد. در سال 1772، لوئیجی گالوانی (ایتالیا)، که از آن برای گالوانیزه نامگذاری شده بود، طی آزمایش با پاهای قورباغه، فرآیند الکتروشیمیایی که بین فلزات رخ می دهد، کشف کرد.
در سال 1801، آلساندرو ولتا با کشف الکترو پتانسیل بین دو فلز و ایجاد یک سلول خوردگی، تحقیقات مربوط به گالوانیزه را ادامه داد. در سال 1836 شیمیدان فرانسوی استانیسلاساس سورل ،ثبت اختراع روشی را برای پوشش دادن آهن با روی، پس از اولین بار تمیز کردن آن با اسید سولفوریک 9٪ (H2SO4) و پر کردن آن با کلرید آمونیوم (NH4Cl) به دست آورد.

ویژگی و کاربرد لوله گالوانیزه


از ویژگی های مهم لوله گالوانیزه این است که به دلیل نحوه اتصالشان که به وسیله دنده پیچی می باشد و آب بندی با مواد مناسب، کاربردهای زیادی دارند. لوله گالوانیزه به طول شش متر تولید می شود. طول این نوع از لوله ها، شش متر است. ضریب هیزم این لوله ها بر حسب اینچ در نظر گرفته می شود. اتصالات قفل لوله گالوانیزه، کمربرند و برشن می باشد.
از کاربردهای لوله گالوانیزه میتوان استفاده لوله در انتقال گاز و آب، تخلیه فاضلاب و موارد مشابه اشاره نمود. از کاربردهای دیگر لوله گالوانیزه، استفاده از این لوله ها در ساختمان سازی می باشد. لوله گالوانیزه بسیار مقاوم می باشد. بنابراین بهتر است در صنایع مختلف از آن استفاده نمود. از لوله گالوانیزه جهت انتقال آب، گاز، حرارت و موارد مشابه استفاده می گردد.
انواع لوله گالوانیزه
از انواع لوله گالوانیزه میتوان به لوله گالوانیزه آهنی، لوله گالوانیزه فولادی، لوله گالوانیزه گرم و لوله گالوانیزه سرد اشاره نمود.
لوله گالوانیزه آهنی
لوله گالوانیزه آهنی یکی از انواع لوله گالوانیزه می باشد که به رنگ تیره و خاکستری تولید می گردد. انواع لوله گالوانیزه آهنی، متوسط و سبک میباشند که به این دو نوع تقسیم بندی می شوند. جنس لوله گالوانیزه آهنی، آهن سفید نورد شده است. به این نوع لوله ها، لوله های با درز هم گفته می شود که با استفاده از دستگاه های مشخصی به یکدیگر وصل می شوند و در واقع جوش داده می شوند. در مراحل بعدی، لوله ها وارد مواد مذاب روی شده و به اصطلاح عایق کاری می شود. نتیجه عایق کاری، گالوانیزه شدن لوله می باشد.

لوله گالوانیزه سبک
لوله گالوانیزه سبک

لوله گالوانیزه فولادی


لوله گالوانیزه فولادی یکی دیگر از انواع لوله های گالوانیزه است که جهت تخلیه فاضلاب کاربرد دارند. همچنین جهت تهویه هوا نیز مورد استفاده قرار می گیرند. جنس لوله گالوانیزه فولادی از فولاد نرم است که عملیات گالوانیزه کردن روی آن ها صورت میگیرد. عایق کاری لوله های فولادی موجب میشود که از خوردگی و زنگ زدگی در برابر اسیدها در امان بمانند. در مراحل مختلف تولید لوله گالوانیزه فولادی، لوله ها در یک وان که شامل فلز روی می باشند قرار داده می شوند. ورق های فولادی که در وان مواد مذاب روی قرار داده شده اند، به ورق گالوانیزه فولادی تبدیل می شود.

لوله گالوانیزه گرم


گالوانیزه گرم، نوعی گالوانیزه است. این فرآیند پوشش آهن و فولاد با روی است که هنگام غوطه ور کردن این فلز در حمام روی مذاب در دمای حدود 449 درجه سانتیگراد (840 درجه فارنهایت) با سطح فلز پایه آلیاژ می شود. هنگامی که در معرض جو باشد، روی خالص روی (Zn) با اکسیژن (O2) واکنش نشان می دهد تا اکسید روی (ZnO) تشکیل شود، که بیشتر با دی اکسید کربن (CO2) واکنش نشان می دهد و کربنات روی را تشکیل می دهد (ZnCO3). معمولاً خاکستری و نسبتاً قوی است. ماده ای که در بسیاری از شرایط از فولاد زیر آن در برابر خوردگی بیشتر محافظت می کند. فولاد گالوانیزه در کاربردهایی که مقاومت در برابر خوردگی بدون هزینه از فولاد ضدزنگ مورد نیاز است استفاده می شود و از نظر هزینه و چرخه عمر برتر محسوب می شود.
فولاد گالوانیزه قابل جوشکاری است. اما باید در مورد دود روی سمی ناشی از احتیاط عمل کرد. فولاد گالوانیزه برای کاربردهای دمای بالا تا 200 درجه سانتیگراد (392 درجه فارنهایت) مناسب است. استفاده از فولاد گالوانیزه در دماهای بالاتر از این منجر به لایه برداری روی در لایه بین فلزی می شود. ورق فولادی الکتروگالوانیزه اغلب در ساخت خودرو به منظور افزایش عملکرد خوردگی پانل های بدنه خارجی استفاده می شود.
مانند سایر سیستم های محافظت در برابر خوردگی، گالوانیزه با عمل به عنوان سدی بین فولاد و جو از فولاد محافظت می کند. با این حال، روی در مقایسه با فولاد یک الکترولیت (فعال) فلز است. این یک ویژگی منحصر به فرد برای گالوانیزه است. به این معنی که هنگامی که یک پوشش گالوانیزه آسیب دیده و فولاد در معرض جو قرار می گیرد، روی می تواند از طریق خوردگی گالوانیک محافظت از فولاد را ادامه دهد. غالباً در داخل حلقه 5 میلی متر ، بالاتر از آن سرعت انتقال الکترون کاهش می یابد.
فرآیند گالوانیزه شدن گرم باعث ایجاد پیوند متالورژیکی بین روی و فولاد می شود، با یک سری آلیاژهای آهن و آهن مجزا. فولاد روکش شده در نتیجه می تواند تقریباً به همان روش بدون پوشش استفاده شود. یک پوشش گالوانیزه گرم، نسبتاً ساده تر و ارزانتر از یک پوشش رنگ ارگانیک با عملکرد معادل محافظت در برابر خوردگی است. استاندارد انگلیس، اروپا و بین المللی برای گالوانیزه گرم کردن BS EN ISO 1461 است که حداقل ضخامت روکش را برای استفاده در فولاد در رابطه با ضخامت بخش فولادها به عنوان مثال مشخص می کند. حداقل یک ضخامت پوشش گالوانیزه 85 میکرومتر ساخته شده از فولاد با اندازه قطعه ضخیم تر از 6 میلی متر است.
لوله گالوانیزه سبک
لوله گالوانیزه سبک

لوله گالوانیزه سرد


روش گالوانیزه سرد با سایر انواع گالوانیزه متفاوت است، زیرا این یک فرآیند نقاشی واقعی است. از طریق این روش، یک لاک غنی شده روی، مبتنی بر رزین، استفاده می شود. آماده سازی برای گالوانیزه بهینه سرما با برداشتن اولیه کالامین در صورت وجود، از بین بردن بستر و گرد و غبار کردن سطح انجام می شود.
این فرآیند در شرایط سخت آب و هوایی مانند محیط های دریایی و صنعتی بسیار گسترده و به طور مؤثر استفاده می شود. گالوانیزه سرد، از بین انواع دیگر گالوانیزه، به همان میزان محافظت با گالوانیزه شدن گرم نمی رسد، اما می تواند به عنوان پایه ای استفاده شود تا بیشترین خاصیت آنتی اکسیدانی فلز را داشته باشد. برخی از مزایای آن از جمله امکان پوشش دهی آن بر روی محصولات بسیار نازک یا روکش بدون تغییر شکل یا انسداد آنها را امکان پذیر می سازد.
انواع گالوانیزه سرد اضافی وجود دارد. به عنوان مثال، فرآیند گالوانیزه سرد به روش الکترولیکی در مقایسه با گالوانیزه سرد، این نوع پردازش با غوطه وری در حمامهای اسیدی یا قلیایی که توسط یک جریان الکتریکی شارژ می شود، بدست می آید.
گالوانیزه سرد به سادگی استفاده از یک رنگ غنی از روی، بر روی سطح یک عنصر فولادی برای محافظت از آن در برابر خوردگی است. به همین ترتیب، اصطلاح گالوانیزه سرد درمورد برخی از متخصصان صنعت روکش غلط تلقی می شود.
رنگ های روی ممکن است توسط برس، غلطک، اسلحه اسپری و غیره استفاده شوند. روکش ها همچنین ممکن است با وسایل برقی استفاده شود. رنگهای غنی از روی مورد استفاده در گالوانیزه سرد به دلیل وجود یک ترکیب اتصال دهنده، متفاوت از پوششهای معمولی هستند. این اتصال دهنده ها به روی اجازه می دهند تا روی به صورت مکانیکی به فولاد بپیوندد تا بتواند یک سطح محافظت مؤثر داشته باشد.
مانند گالوانیزه گرم، گالوانیزه سرد می تواند محافظت از سد و همچنین برخی از محافظت کاتدی را فراهم کند. با این حال، گرد و غبار روی موجود در رنگ یا روکش باید در غلظت های کافی باشد تا هدایت الکتریکی بین فولاد و روی را ترویج کند. آماده سازی سطح مورد نیاز برای استفاده از روکش های غنی از روی تقاضا کمتر از تکنیک های گرم کردن است.
قبل از شروع عملیات پوشش، سطح فولاد باید تمیز و خشک باشد. معمولاً برای از بین بردن زنگ زدگی یا هر محصول فرسایش دیگری که ممکن است وجود داشته باشد ابتدا از یک برس سیم استفاده می شود. خاک، گریس، مواد شیمیایی و سایر ترکیبات آلی نیز باید بر این اساس حذف شوند. پس از آماده شدن سطح، پوشش روی به همان تعداد لایه های مورد نیاز روی سطح قرار می گیرد.

لیست قیمت لوله گالوانیزه


لوله گالوانیزه با توجه به اندازه و ضخامت های متفاوتی که دارد، دارای قیمت های مختلفی نیز می باشد. ضخامت های لوله گالوانیزه شامل 2، 5/2، 3 و 4 تولید می شود که به صورت شاخه ای و کیلویی قابل عرضه و فروش می باشد. با توجه به اینکه مقاومت لوله گالوانیزه بالا بوده، و نیاز بسیاری از ساختمان ها و صنایع را رفع می کند، بسیار مفید می باشد. هزینه نگهداری از لوله گالوانیزه مناسب و مقرون به صرفه میباشد. در ادامه میتوانید از آخرین قیمتهای لوله گالوانیزه مطلع شوید.
لیست قیمت لوله گالوانیزه گرم
یکی از انواع لوله گالوانیزه، لوله گالوانیزه گرم است که در اندازه های مختلف 2/1 تا 4 اینچ تولید می شود. لوله گالوانیزه گرم طی مراحلی که شامل آماده سازی، گالوانیزه نمودن و عملیات تکمیلی است، عایق کاری میشود. همچنین بخش های مختلف گالوانیزه گرم ورق شامل مراحل رول باز کردن، دستگاه جوش رول، بافر، وان شستشو، کوره و جت هوا می باشد. لوله گالوانیزه گرم در اندازه ها و سایزهای مختلفی تولید می شود. در ادامه می توانید از آخرین قیمت های لوله گالوانیزه گرم مطلع شوید.
لیست قیمت لوله گالوانیزه سرد
لوله گالوانیزه سرد یکی از انواع لوله های گالوانیزه می باشد که در اندازه های مختلف در شاخه های شش متری تولید شده و عملیات آبکاری روی آن اعمال می شود. موارد مصرف لوله گالوانیزه سرد در مکانهایی است که رطوبت در آنجا وجود نداشته باشد. زیرا در صورت وجود رطوبت، بعد از گذشت 6 ماه، لوله گالوانیزه سرد دچار زنگ زدگی میشود. طول عمر لوله گالوانیزه سرد 4 تا 6 سال است و برای تولید نیپل دو سر دنده مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه می توانید از آخرین قیمت های لوله گالوانیزه سرد مطلع شوید.
لوله گالوانیزه سبک

اطلاعات تماس

لاله زار- ساختمان بوشهری-طبقه دوم- پ 66
021-36057432
021-36057432

طراحی سایت و خدمات سئو توسط تیم سئو سئو هاما

Search