پترو صنعت آنارام
لاله زار- ساختمان بوشهری-طبقه دوم- پ 66
کابل فشار قوی

کابل فشار قوی

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

کابل فشار قوی ، کابل فشار قوی یا کابل ولتاژ بالا که کابل قدرت نیز نامیده میشود، برای انتفال انرژی با ولتاژ نامی بالاتر از 30 کیلوولت به کار برده میشوند. ساختمان این کابلها با توجه به کارکردشان متفاوت است. کابلهای فشار قوی در نیروگاه ها و یا شبکه های توزیع اولیه به کار میروند و به صورت دفن در زمین و یا داخل کانال

استفاده می شوند. سیستم کابل فشار قوی امروزی از خطوط هوایی کابل فشار قوی مناسب تر هستند.

روش‌های جدید صنعتی کابل فشار قوی زیردریایی را با فیبر نوری هماهنگ میکند و مفصل انعطاف پذیر با طول بیشتر از قبل را ارائه میدهد.

 

ولتاژ بالا

واژه ولتاژ بالا یا فشار قوی درباره مدارهای الکتریکی ای به کار میرود که ولتاژ موجود در آنها بالاست و به همین دلیل به ایمنی بالا و عایق بندی مناسب نیاز دارند. مدارهای ولتاژ بالا در انتقال انرژی الکتریکی ، لامپ اشعه کاتد و اشعه ایکس استفاده میشوند.

ولتاز بالا به ولتاژ  بیش از 1000 ولت اطلاق میشود و و زیر هزار ولت را ولتاژ پایین می نامند.

تاثیرات خطوط انتقال فشار قوی بر سلامتی

زندگی در نزدیکی خطوط فشار قوی میتواند ریسک ابتلا به بیماری هایی مثل سرطان، ناباروری و برخی بیماری های روانی را افزایش دهد. برای حل این مشکل میتوان از خطوط زیر زمینی استفاده کرد.

 

حریم خطوط فشار قوی

برای حفظ مردم از اثرات سوء میدان‌های الکترومغناطیسی ناشی از خطوط فشارقوی، برای خطــوط برق ۲۰ کیلوولت ۵ متر، ۶۳ کیلوولت ۱۳ متر، ۱۳۲ کیلوولت ۱۵ متر، ۲۳۰ کیلوولت ۱۷ متر و ۴۰۰ کیلوولت ۲۰ متر حریم درنظر گرفته شده است.

ساختار کابل های فشار قوی

کابلهای فشار قوی از عایق XLPE بهره میبرند که با خط تولید CCV روی هادی را میپوشاند.عایق XLPE بایستی ساختار کریستالی کاملا یکنواخت و و بدون هیچ گونه ناخالصی و خللی باشد.

تفاوت عمده ساختار این نوع از کابل ها با ساختار كابل هاي فشار ضعيف، وجود لايه هاي نيمه هادي داخلي و خارجي و همچنين نوار نيمه هادي در كابل هاي فشار متوسط است.

بالا رفتن سطح ولتاژ میدان الکتریکی را افزایش میدهد.اگر عایق بر روی سطح یکنواخت مثل هادی استرند شده قرار گیرد، فرو رفتگی های رشته هادی تنش میدان الکتریکی را بیشتر میکند و موجب تخریب عایق خواهد شد.

برای آن که سطح عایق با سطحی کاملا صاف برخورد کند، یک لایه نیمه هادی بر روی هادی اکسترود میشود.

به این شکل سطح خارجی عایق هم با پتانسیل صفر زمینی در تماس است. یک لایه نیمه هادی هم بر روی عایق اکسترود میشود که با شیلد اسکرین در تماس بوده و شیلد نیز به زمین وصل میشود.این نیمه هادی خارجی باعث میشود میدان الکتریکی به شکل یکنواخت و شعاعی باشد. 

برای جلوگيري از فرورفتگي احتمالي شيلد در عايق يا نيمه هادي خارجي,  يك لايه نوار نيمه هادي در زير شيلد نیز به کار برده میشود.

 

استاندارد هاي مرتبط

 اين استانداردها حداقل نيازمنديهاي الكتريكي ، مكانيكي و حرارتي مربوط به كابل ها را تعریف میکند. در برخي از اين استانداردها حداقل نيازمنديهاي ساخت و تست و در برخي ديگر فقط حداقل نيازمنديهاي تست بیان شده و براي رسيدن به نيازمنديهاي تست باید به کیفیت ساخت بسیار توجه کرد.

 

 

IEC 60840

POWER CABLES WITH EXTRUDED INSULATION AND THEIR ACCESSORIES FOR RATED VOLTAGES ABOVE 30 KV ( UM=36KV) UP TO 150 KV (IM = 170 KV)- TEST METHODS AND REQUIREMENTS

 

 

IEC 62067

POWER CABLES WITH EXTRUDED INSULATION AND THEIR ACCESSORIES FOR RATED VOLTAGES ABOVE 150 KV (UM= 170KV) UP TO 500 KV (IM= 550 KV) – TEST METHODS AND REQUIREMENTS

 

 

logo.png
آدس : تهران، لاله زار، خیابان لاله زار جنوبی ساختمان بوشهری، طبقه ی دوم ، لاین وسط ، پلاک 66
شماره های تماس:
021-33986672
 021-36057432

طراحی سایت و خدمات سئو توسط تیم سئو سئو هاما

Search